Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Kuraľany Oficiálna stránka obce

Deň požiarnikov

     Človek a oheň, obec a požiarna ochrana, požiarnici a sv. Florián - to sú spojenia, nad ktorými sa už po niekol'ko generácií takmer nikto ani nezamyslí. Patria k sebe, veď je naozaj ťažko predstaviť si živé a rodinné spoločenstvo obyvatel'ov obce, ktorému by chýbali obetaví a odvážni l'udia, ochotní zanechať akúkol'vek dôležitú prácu alebo prerušiť odpočinok a spánok a bežať na pomoc, keď zaznie signál, že u niekoho horí.
 

     Požiarna zbrojnica vždy dodávala a dodáva sebavedomie občanom obce v boji proti požiaru a podobne ako kostol aj ona bola a je svätyňou. Svätyňou tých, ktorí sú ochotní pre skutok lásky k blížnemu napomáhať pred požiarmi a živelnými pohromami. A keď svätyňa, tak i ona má svojho ochrancu a patróna - sv. Floriána v uniforme rímskeho vojaka s putňou vody v ruke hasiaceho horiaci dom.
 

     Prečo práve sv. Florián je patrón požiarnikov?
 

     Bolo to v roku 304 n.l., keď cisár Dioklecián vydal IV. nariadenie o prenasledovaní kresťanov.
Bývalý dôstojník rímskej armády Florián sa dozvedel, že miestodržitel' v Lorchu v Hornom Rakúsku dal uväzniť 40 kresťanov. Sám sa im predstavil ako kresťan v domnení, že aspoň načas zastaví prenasledovanie ostatných kresťanov. Bol predvedený pred miesto držitel'a Akvilína a sl'ubmi i hrozbami ho nútili vzdať sa viery. Florián však odvážne povedal: "Ako vojak som ťa poslúchal a mienim poslúchať. Ale pokial' ide o Krista, tam mi nerozkážeš." Nasledovalo bičovanie a kruté mučenie. Nakoniec mu dali na krk priviazať ťažký kameň a takto ho hodiť do rieky Enns.
 

     Sv. Florián vo svojej mladosti zachránil modlitbou horiaci dom od skazy, a preto sa stal patrónom požiarnikov.
 

     Vážení občania!
 

     Iste neušlo Vašej pozornosti, že Dobrovol'ná požiarna ochrana SR verná tradíciám svojich otcov, vyhlásila deň sv. Floriána 4. máj za Deň požiarnikov.

 

Zdroj: Kolektív pracovníkov

         Úradu DPO SR
 


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Radíme Seniorom

Polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, nakoľko môže ísť o podvodníkov a zlodejov....

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Počasie Kuraľany - Svieti.com

7482463

Úvodná stránka