Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Kuraľany Oficiálna stránka obce

Jarné upratovanie - ochrana lesov

     S príchodom jarných dní sa každoročne v prírode vytvárajú podmienky pre zvýšené nebezpečie vzniku požiarov. Z týchto dôvodov sa k Vám touto formou hlásia opäť požiarnici s ciel'om upozorniť Vás na typické príčiny a poskytnúť Vám rady, ako tieto riziká podstatne obmedziť.
 

     V tomto období vrcholia protipožiarne kontroly, ktoré z poverenia obecného úradu vykonajú najmä dobrovol'ní požiarnici a ďalší špecialisti. Je potrebné, aby ste dbali na ich rady a odporúčania a zistené nedostatky odstránili v záujme Vašej bezpečnosti, ale i Vašich príbuzných a susedov.
 

     Toto obdobie je typické ako "Jarné upratovanie", kedy dôkladne vyčistíme všetky obytné i hospodárske budovy, odstraňujeme nepotrebné predmety a horl'avý materiál a uvol'níme potrebné evakuačné priestory.
 

     Dôrazne Vás upozorňujeme na nebezpečie vypal'ovania trávy, ktoré každoročne spôsobuje smrtel'né zranenia najmä občanov z radov dôchodcov, ale i vel'a požiarov hospodárskych budov, stohov slamy a lesných porastov.
 

     Jarné mesiace predstavujú obdobie, kedy sa nová vegetácia len začína rozvíjať a zostatky minuloročnej suchej trávy, lístia a ihličia predstavujú vel'ké nebezpečie vzniku požiarov a najmä rozšírenia požiarov. Ešte máme v živej pamäti nedávne rozsiahle lesné požiare na Záhorí a strednom Slovensku, ktoré spôsobili nielen vel'ké finančné, ale i ekologické škody. Preto venujte pozornosť pobytu detí v prírode, pamätajte na to, že odhodená neuhasená cigareta i zápalka sú častou príčinou požiarov.
 

     Upozorňujeme i turistov, že oheň možno klásť len na určených miestach a zvýšenú pozornosť treba venovať jeho uhaseniu a uloženiu popola pri chatách.
 

     Vážení občania, milá mládež!
 

     Lesy sú naším bohatstvom, upevňujú a vracajú nám zdravie. Z ekologického hl'adiska plnia nenahraditel'nú funkciu. Veríme, že v spolupráci so Štátnymi lesmi, urbanárskymi spoločnosťami i majitel'mi lesov sa nám s Vašou podporou podarí uchrániť prírodu pred zbytočnými stratami.
 

     Pri tejto príležitosti Vám pripomíname, že vznik požiarov je potrebné ohlásiť na obecnom úrade, telefonicky na telefónnom čísle 7736124 alebo na telefónnom čísle Hasičského a záchranného zboru v Želiezovciach 6416349  www.hazzni.sk/tellv.htm

 

     Na záver nám dovol'te vysloviť presvedčenie, že naše rady prenesiete do svojich rodín, školských a pracovných kolektívov. Len spoločné úsilie, opatrnosť a ostražitosť nám pomôžu preklenúť toto obdobie zvýšeného nebezpečia vzniku požiarov bez vel'kých morálnych a finančných strát.
 

     Želáme Vám pokojné prežitie jarného obdobia a príjemný pobyt v prírode!

 

Zdroj: Kolektív pracovníkov

         Úradu DPO SR
 


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Radíme Seniorom

Polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, nakoľko môže ísť o podvodníkov a zlodejov....

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Počasie Kuraľany - Svieti.com

7674707

Úvodná stránka